Assessed value
$611,000
$245,700 bldg · $365,300 land
Acreage
14.13 ac
$43,241 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1995
2,248 sqft
Owner mailing
155 EAST 91ST STREET APT 3A NEW YORK, NY 10128
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Traditional
- Year built
- 1995
- Living area
- 2,248 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 61% of parcel area
Recorded sales
Dec 14, 2022
— GLASS ELLEN D TRUSTEE
Bk/Pg 270/228
Oct 3, 2022
— GLASS ELLEN D TRUSTEE &
Bk/Pg 269/755
Sep 24, 2008
— GLASS ELLEN D
Bk/Pg 0221/0066
Dec 18, 1991
— BIRGER ELLEN G
Bk/Pg 0151/0244
More on Belgo Road
15 BELGO ROAD
$477,800 · 1.93 ac · Built 1985
31 BELGO ROAD
$1,115,000 · 1.28 ac · Built 1820
36 BELGO ROAD
$1,370,400 · 4.94 ac · Built 2017
50 BELGO ROAD
$420,000 · 2 ac · Built 1900
63 BELGO ROAD
$397,300 · 1.65 ac · Built 1960
69 BELGO ROAD
$961,000 · 4.6 ac · Built 1967
70 BELGO ROAD
$1,147,300 · 5.97 ac · Built 1890
75 BELGO ROAD
$246,600 · 16.82 ac