Assessed value
$239,000
$161,200 bldg · $77,800 land
Acreage
1 ac
$239,000 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1830
1,274 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1830
- Living area
- 1,274 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 18% of parcel area
Recorded sales
Sep 8, 1988
— PHELPS JOHN E
Bk/Pg 0143/0545
More on Canaan Road
87 CANAAN ROAD UNIT 3H
$354,100 · Built 1984
87 CANAAN ROAD UNIT 3F
$253,600 · Built 1984
87 CANAAN ROAD UNIT 5A
$341,600 · Built 1989
87 CANAAN ROAD UNIT 2E
$243,800 · Built 1980
87 CANAAN ROAD UNIT 7B
$296,200 · Built 1990
87 CANAAN ROAD UNIT 3K
$382,200 · Built 1984
87 CANAAN ROAD UNIT 7A
$395,900 · Built 1990
87 CANAAN ROAD UNIT 4B
$364,400 · Built 1989