Assessed value
$234,400
$234,400 land
Acreage
2.68 ac
$87,463 / ac
Land use
5-1
RR1
Year built
—
Owner mailing
12 RIDGEWOOD DR RYE, NY 10580
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- VACANT
Recorded sales
Jun 2, 2010
— BILLINGSLEY HELEN & JAMES TRUSTEES
Bk/Pg 0228/0172
Oct 15, 1999
— BILLINGSLEY HELEN L
Bk/Pg 0174/0504
More on Covered Bridge Road
13 COVERED BRIDGE ROAD
$657,700 · 1.59 ac · Built 1880
16 COVERED BRIDGE ROAD
$473,800 · 1 ac · Built 1967
23 COVERED BRIDGE ROAD
$1,171,300 · 6.07 ac · Built 2002
26 COVERED BRIDGE ROAD
$354,900 · 1.99 ac · Built 1964
27 COVERED BRIDGE ROAD
$548,900 · 2.71 ac · Built 1969
38 COVERED BRIDGE ROAD
$307,400 · 1.6 ac · Built 1967
47 COVERED BRIDGE ROAD
$882,400 · 7.49 ac · Built 1965
48 COVERED BRIDGE ROAD
$434,800 · 2.15 ac · Built 1973