Assessed value
$502,500
$272,000 bldg · $230,500 land
Acreage
4.92 ac
$102,134 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1920
1,191 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- GUEST HOUSE
- Year built
- 1920
- Living area
- 1,191 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jul 2, 2015
— THOMAS MICKALENE +
Bk/Pg 0245/1077
Jul 12, 2013
— THOMAS MICKALENE L
Bk/Pg 0240/0591
Nov 5, 1995
— NOVAK ROSE J TST
Bk/Pg 0171/0229
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880