Assessed value
$233,800
$128,800 bldg · $105,000 land
Acreage
0.4 ac
$584,500 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1953
2,183 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1953
- Living area
- 2,183 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Sep 10, 2009
— BAYER DERON & SUSAN
Bk/Pg 0225/0742
Apr 24, 1996
— NEVILLE JONATHAN + SUZANNE M
Bk/Pg 0163/0634
More on Prospect Street
3 PROSPECT STREET
$503,900 · 1 ac · Built 1900
6 PROSPECT STREET
$675,300 · 1 ac · Built 1900
9 PROSPECT STREET
$192,900 · 0.21 ac · Built 1930
11 PROSPECT STREET
$232,000 · 0.47 ac · Built 1900
12 PROSPECT STREET
$134,900 · 0.46 ac · Built 1965
15 PROSPECT STREET
$133,000 · 0.49 ac · Built 1953
16 PROSPECT STREET
$382,000 · 0.5 ac · Built 1925
23 PROSPECT STREET
$167,200 · 0.4 ac · Built 1960